הפרעה טורדנית - כפייתית (OCD) –

 

הפרעה אובססיבית – קומפולסיבית, או בשמה העברי, הפרעה טורדנית – כפייתית, מאופיינת במחשבות או בהתנהגויות לא רצויות, שנראה בלתי אפשרי לעצור או לשלוט בהן. למרות שלרוב המחשבות נחוות על ידי האדם כלא רציונליות, זה לא מקל על סבלו כאשר הן מציקות לו.

 

אצל כל אדם תוכן המחשבה שונה, אך לרוב המחשבות עוסקות בחרדה מלכלוך, מזיהום או מחיידקים, בפחד מהתנהגות אלימה (חשש לפגוע במישהו), ובדאגה מופרזת לביצועים מושלמים, לסדר ולדיוק. בנוסף, אנשים הסבולים מהפרעה זו מבצעים התנהגויות כפייתיות. אלה התנהגויות אשר חוזרים עליהן שוב ושוב, מעבר למקובל, או שחוזרים עליהן באופן טקסי, כמו לשטוף שוב ושוב את הידיים, לכבות ולהדליק את האור בצורה מסויימת, לבצע עוד ועוד בדיקות וכו'. לפעמים ההתנהגות הכפייתית היא פעולה שהאדם מבצע בתוך ראשו, כמו לספור תוך כדי הפעילות או להזדרז לחשוב מחשבה הפוכה למחשבה הטורדנית. לרוב האדם מרגיש שהוא חייב לבצע את ההתנהגות הכפייתית על מנת להפחית את החרדה שנגרמה מהמחשבה הטורדנית.

 

המאמץ להימנע מלחוות חרדה יוצר השפעה מעגלית שהולכת ומחריפה. האדם מבצע עוד ועוד פעולות כפייתיות, לפי חוקים נוקשים ולא הגיוניים, שעם הזמן צורכות יותר ויותר זמן ואנרגיה, ופוגעות בתפקוד ובשגרת היומיום. פעמים רבות בני המשפחה נדרשים אף הם "לסייע" ולמלא חלק בטקסים, במיוחד כאשר מדובר בילד או במתבגר שסובל מההפרעה, וכך משובשת באופן קשה שגרת החיים המשפחתית.