התקפי חרדה (הפרעת פאניקה) –

 

התקפי חרדה, או התקפי פאניקה, הם אפיזודות של פחד או פאניקה חריפים. הם כוללים תחושה של חרדה מציפה, הרגשה שמאבדים שליטה או שהולכים להשתגע, דופק מואץ וכאבים בחזה, הרגשה שעומדים להתעלף, קושי לנשום, צמרמורות של חום או קור, רעד, בחילה וכאבי בטן, תחושת ניתוק והרגשה שמה שקורה אינו מציאותי.


התקפי חרדה לרוב מופיעים בפתאומיות, ללא התראה מוקדמת. לעתים ניתן לזהות בברור את הגורם, כמו היתקעות במעלית, או מחשבה על פרזנטציה חשובה שצריך להעביר, אבל במקרים אחרים ההתקפים מופיעים לפתע פתאום. כיום ידוע שלרוב ההתקף מתחיל בשינויים שונים שמתרחשים בגוף, כמו עלייה בדופק, שמפורשים על ידי האדם כסימן לכך שמשהו איום ונורא עומד להתרחש ("אני עומד להשתגע", או "אני חוטף התקף לב").

 

התקף החרדה לרוב מגיע לשיא בתוך עשר דקות, ולעתים נדירות נמשך יותר מחצי שעה. אבל בזמן הזה האימה היא כה חריפה שההרגשה היא שהולכים למות, או לאבד שליטה לחלוטין. הסימפטומים הגופניים של התקף החרדה מלחיצים בפני עצמם, ואנשים רבים מרגישים שהם עוברים התקף לב. החוויה כל כך קשה ומפחידה, שגם לאחר שהתקף החרדה חלף, פעמים רבות אנשים מודאגים שמה יחוו התקף נוסף, במיוחד במקומות ציבוריים שבהם יש קושי לקבל עזרה, או שקשה או מביך להימלט מהם. לכן הפרעת פאניקה מלווה לעתים קרובות באגורופוביה, ומתבטאת בהימנעות ממקומות ציבוריים כמו מרכזי קניות, או ממקומות סגורים, כמו מטוסים.